Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77
» » Дожити до пенсії: коли і як в Україні підвищать пенсійний вік

Дожити до пенсії: коли і як в Україні підвищать пенсійний вік

Дожити до пенсії: коли і як в Україні підвищать пенсійний вік


Українські пенсіонери найбідніші в Європі. Білоруси на заслуженому відпочинку отримують не менше 83 доларів, росіяни – 123 доларів, поляки – 480, а українці – всього від 47 доларів. Але і на низькі пенсії грошей ледь вистачає. У минулому році в Міністерстві соцполітики заявили: діра в бюджеті Пенсійного фонду сягнула критичної позначки. Проблем кілька. Українці отримують занадто низькі зарплати, а значить, платять маленькі суми у вигляді податків, крім того – пенсіонерів в країні більше, ніж платників податків. МВФ наполягає: треба підвищити пенсійний вік. Тоді кількість "нових" пенсіонерів скоротиться, а кількість працюючих – виросте. Українці ідею не підтримали.

Підвищувати пенсійний вік в Україні не будуть, запевнив прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Пенсійну реформу проведуть, але болюче для українців питання не чіпатимуть. Логіка Кабміну проста: українці і так живуть мало.

Один з перших варіантів меморандуму з МВФ включав підвищення пенсійного віку на три роки. Міністр соцполітики Андрій Рева пояснив: вік виходу на пенсію збільшують, щоб змінити співвідношення працюючих і пенсіонерів. Однак в Україні є можливість замість того, щоб скорочувати кількість пенсіонерів, збільшити число працюючих. Спірний пункт з меморандуму прибрали.

Правда, після цього позиція МВФ не змінилася. "Україна повинна знайти спосіб зменшити приплив нових пенсіонерів в пенсійну систему і наростити надходження до Пенсійного фонду. Досягти цього можна різними способами: від подальшого обмеження можливості дострокового виходу на пенсію і до збільшення ефективного пенсійного віку", – написав в своїй колонці глава місії МВФ в Україні Рон ван Роден. 

Дожити до пенсії: коли і як в Україні підвищать пенсійний вік

Середній вік виходу на пенсію для чоловіків, пояснює Роден - близько 58,5 року, для жінок - 56 років. Для порівняння: середні показники в ЄС: 63,6 року для чоловіків і 62,6 року для жінок. У коментарі "Сегодня" віце-прем'єр Павло Розенко, який курирує реформу в уряді, знайшов контраргумент - як можна піднімати пенсійний вік до 65, якщо середня тривалість життя українця - ті ж 65 років.

"Знову йдеться про те, що в Європі середній вік виходу на пенсію вище. Безумовно, з цим можна погодитися. Але давайте тоді поруч наведемо дані по тривалості життя. Тривалість життя українців на 10 років менша, ніж у європейців. Якщо взяти співвідношення виходу на пенсію до тривалості життя, то воно буде не на користь Європейського Союзу. У нас ця відстань коротка. Тобто йдеться про те, щоб встановити пенсійний вік для чоловіків в 65 років, коли середня тривалість життя у нас у чоловіків 65 років", – підкреслив Розенко.

Варто зазначити, що чиновник чомусь оперує не даними про тривалість життя після 60 років, а називає середній вік життя українця. В останньому показнику враховується смертність в будь-якому віці, в тому числі при народженні. За даними Міністерства соціальної політики, чоловіки, які доживають до пенсійного віку, в середньому живуть до 76 років, а жінки - до 80 років. Тобто український чоловік живе на пенсії не 5 років, як можна зрозуміти зі слів чиновника, а 16.

Аргументи "за" підвищення пенсійного віку:
- "Нових" пенсіонерів стане менше 
- Збільшиться кількість платників податків за рахунок тих, хто повинен був стати пенсіонером, але продовжить працювати
- Скорочуються ризики бідності за рахунок більш тривалого періоду роботи

Аргументи "проти":
- Вікова дискримінація - українцям старше 60 років складно знайти роботу
- Доведеться реформувати сфери зайнятості, медицини та освіти
- Українці будуть менше жити на пенсії

Більшість експертів упевнені: рано чи пізно підвищувати пенсійний вік доведеться. З такою позицією погоджуються і парламентарії з пропрезидентської партії, і навіть уряд. За словами представника президента в Раді Ірини Луценко, на такий крок Україна може піти через п'ять-десять років.

"Це може статися через 5, 7, 10 років. Ми не говоримо про сьогоднішній часу ... пенсії низькі і треба привести в порядок саме солідарну систему. А тільки після того, коли економічні показники і інфляція будуть на досить низькому рівні, говорити про накопичувальну систем ", – сказала Луценко в ефірі телеканалу "112 Україна".

10 мільйонів працюючих українців утримують понад 12 мільйонів пенсіонерів. При цьому ще кілька мільйонів осіб працевлаштовані, але внески на пенсії не платять. Якщо в Україні збільшити пенсійний вік до 65 років – кількість пенсіонерів зменшиться на один мільйон. Якщо до 62 років – на 500 тисяч, підрахували в Інституті демографії та соціальних досліджень.

"Міжнародні стандарти, наприклад конвенція про соціальний захист, припускають, що пенсійний вік в 65 років можна встановлювати незважаючи ні на які обставини. Насправді сказати, що прямих обмежень в міжнародній практиці немає. Низький пенсійний вік не сприяє тривалій тривалості життя. Люди, які доживають до 60 років, з такою ж вірогідністю доживуть і до 63 років", – розповідає старший науковий співробітник Інституту демографії Лідія Ткаченко.

Так, якщо щорічно підвищувати пенсійний вік на півроку, кількість українців, які виходять на пенсію, буде в два рази нижче.

Дожити до пенсії: коли і як в Україні підвищать пенсійний вік


Коли виходять на пенсію в інших країнах

У минулому році президент Білорусі Олександр Лукашенко підписав указ про поетапне збільшення пенсійного віку на п'ять років. Чоловіки будуть отримувати пенсію в 65, жінки - в 60 років. При цьому тривало життя білоруських пенсіонерів не сильно відрізняється від ситуації в Україні. Білоруси, досягнувши 60-річчя, в середньому живуть ще 16 років (практично стільки ж, скільки і українці).

На даний момент в Польщі чоловіки виходять на пенсію в 65,4 року, а жінки - в 60,4. Поступово, до 2040-го, і чоловіки і жінки будуть виходити на пенсію в 67 років. Розмір пенсії досягає 60% від середньої заробітної плати (в Україні - всього 35%).

У Франції пенсійну реформу затвердили ще в 2013-му році. Якби зміни не провели, за прогнозами уряду, дефіцит ПФ міг збільшитися з 14 до 19 мільярдів доларів. Французи збільшили розмір внесків до фонду та пенсійний вік. Зараз, згідно з даними ВООЗ про тривалість життя у Франції, чоловіки проводять на "заслуженому відпочинку" 19,4 року, а жінки - 25,4. При цьому середня пенсія в 2016-му році - 1142 долара.

У Боснії та Герцеговині, Грузії (тільки чоловіки), Косово, Хорватії, Естонії виходять на заслужений відпочинок в 60. У Німеччині та США вже заявили про плани поступово збільшити пенсійний вік до 70 років.

Підвищення пенсійного віку - вимушений крок, на який йдуть всі розвинені країни. Пов'язано це зі світовою тенденцією старіння населення. Покоління дітей скорочується - українці, як і європейці, не поспішають заводити великі сім'ї, при цьому людей похилого віку не стає менше.

Дожити до пенсії: коли і як в Україні підвищать пенсійний вік


Думки експертів: чи варто підвищувати пенсійний вік


Прем'єр-міністр Володимир Гройсман:

"Та пенсійна система, яка сьогодні є в країні, є тотально несправедливою, і 85% українських пенсіонерів отримують пенсії на рівні мінімальної. Це фактично - тотальне збіднення українських пенсіонерів. Ми з вами, незалежно від політичних прапорів, повинні змінити пенсійну систему, щоб досягти трьох параметрів".

"Друга позиція: ми на сьогоднішній день має при тотально низьких пенсіях дефіцит Пенсійного фонду понад 140 млрд грн. Це означає тільки одне - система, в якій половина є дотаційною, є не життєздатною. Тому ми повинні вирішити питання з дефіцитом ПФ".

"Після внесення Кабміном урядового варіанту пенсійної реформи, який не передбачає збільшення пенсійного віку, а інші заходи, що дозволяють побудувати справедливу бездефіцитну систему, уряд зробить досить істотний перерахунок пенсій для українців", - сказав прем'єр, відповідаючи на запитання парламентаріїв у Раді минулого місяця.

Головний демограф країни Елла Лібанова:

"Якщо у нас пенсійний вік 60 років, то наші чоловіки мають шанси прожити на пенсії майже 15 років. Якщо ми пенсійний вік піднімемо (чоловікам, - прим.ред.) до 65 років, їм залишиться прожити всього 12 років. Це дуже мало, якщо рахувати, що 40 років вони десь працюють і сплачують внески, це просто жорстоко. У жінок ситуація краща, у них були всі демографічні підстави підвищувати пенсійний вік до 60 років".

"Це дуже мало, якщо рахувати, що 40 років вони десь працюють і сплачують внески, це просто жорстоко. У жінок ситуація краща, у них були всі демографічні підстави підвищувати пенсійний вік до 60 років".

Міністр соцполітики Андрій Рева:
"У нас цього немає в програмі президента, у нас цього немає в програмі Верховної Ради і більшості політичних сил. Тому це питання ми можемо обговорити чисто гіпотетично. Ось у нас не вистачає грошей Пенсійного Фонду. Ми їдемо займати на Захід. Приїжджаємо в Німеччину, зустрічаємося з Ангелою Меркель. І скорботно їй в обличчя говоримо про те, що у нас не вистачає грошей на пенсії. Про що вона думає, як ви вважаєте? Вона вихована жінка, вона, звичайно, не скаже це в обличчя, але вона знає, що у неї вік виходу на пенсію в Німеччині – 67 років. Про що вона думає? "Хлопці, ви, звичайно, молодці! Як чудово: мої пенсіонери працюють до 67-и, працюють, у вас 60, а середній вік виходу чоловіків – 49 років в Україні, – і ви приходите у нас просити гроші на пенсію?"

Старший науковий співробітник Інституту демографії і соціальних досліджень Лідія Ткаченко:

"Я думаю, потрібно підвищувати пенсійний вік. Це робиться не для тих людей, хто вже зараз на пенсії, і навіть не для тих, хто зараз у передпенсійному віці. Рішення можна прийняти сьогодні, а почати підвищення пізніше. Можна намітити якесь покоління, скажімо, що народилися в 1990-х - початку 2000-х років, і призначити їм більш високий пенсійний вік.
Ці покоління найменш численні, і поки вони будуть формувати робочу силу, навантаження на пенсійну систему буде "зашкалювати". Якщо не підвищувати їм пенсійний вік, доведеться підвищувати податки і ставки ЄСВ. Коли ці нечисленні покоління будуть виходити на пенсію (це як раз буде кінець 2050 х років), буде невелике ослаблення напруженості і можна буде платити їм щедріші пенсії". скачать dle 11.3
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Інформація
Відвідувачі, які знаходяться у групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
Погода
Погода у Береговому

вологість:

тиск:

вітер:


Жінка розповіла, що нещодавно син хворів, вони проходили лікування в Рахівській районній лікарні, але врешті їх звідти виписали. Та вже вдома малюку стало зле, піднялася температура. Мати намагалася викликати швидку, але через поганий зв'язок їй не вдалося. В рідному селі хлопчику допомогти було нікому. Тож жінка, аби не гаяти часу, сіла до автобуса й повезла сина в лікарню. За попередньою інформацією, малюк помер через пневмонію, втім остаточні висновки будуть після експертизи.

Вчора вранці у місті Чоп на лінію «102» надійшло повідомлення – місцевий житель повідомив, що прямо посеред вулиці виявив чоловіка, який не подавав жодних ознак життя. На місце події негайно було спрямовано спільний наряд роти поліції охорони Закарпаття та Ужгородського районного відділу поліції. На місці події правоохоронці виявили напівоголене тіло чоловіка, – повідомляє Управління поліції охорони в Закарпатській області. На жаль, заявник не помилився – чоловік був мертвим. "Невідомий у джинсах сірого кольору та шкарпетках, без взуття, а на шиї – біла ганчірка з плямами бурого кольору. Ноги зв’язані також білою ганчіркою. А поруч помітні сліди волочіння з бурими плямами, вочевидь крові, які тяглися аж до однієї із квартир будинку, під яким і виявили чоловіка", – розповів поліцейський охорони Ростислав Барташевич. Не гаючи часу, поліцейські вирушили до квартири, до якої вів слід. У приміщенні правоохоронці виявили суцільний безлад, кілька пляшок з-під спиртного, а згодом ще й


«    Травень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031