» » » Як зиркну на фото однієї сільської родини... (ФОТО)

Як зиркну на фото однієї сільської родини... (ФОТО)

  Вона – немаленька, аж сім душ, а якщо додати й бабусю, то всіх набереться аж вісім. Із них на сьогодні живуть тітка Софія Таркович і мати автора цих рядків Єлизавета Папіш. Решта, як не прикро про це писати, уже у потойбіччі…
1.
На світлині, яку випадково знайшов у старих чемоданах маминої хати (у них під зав‘язку різних паперів, документів, посвідчень, доручень, квитанцій і, власне, пожовклих газетних вирізок, фотокарток), усі мої тітки та бабусині з дідусем (по батьковій лінії) невістки (на знімку). Як уперше глянув на це раритетне для родини фото – так і покотилися сльози з моїх чоловічих очей. У голові мотнулися життєво-ретроспективні кадри та епізоди, на яких ця жіноча гвардія ще була у повному складі та у строю. Мої дорогі тітки й стрийни – вас повік мені не забути. А сам знімок датований літом 72-го або 73-го. Автор – мій стрийко (дядько) Іван, який уже тоді мав фотоапарат марки ФЕД.
Отже, розповідь почну з тітки Марії, яка народилася 22 квітня 1929 року. З-серед дідових доньок і синів вона була найстарша, бо вже наприкінці сорокових поєднала свою долю з Михайлом Бурчем, якого в селі знали як умілого їздового. Полюбляв і я із ним у дитинстві на возі прокататися. Щастю після поїздки на підводі з дідом Мішком (чоловіком тітки Марії) не було меж! Такої порядної та чесної челядини важко було знайти. Не можу уявити, аби він комусь щось пообіцяв, а не зробив. Якщо сказав, що пооре нивку, – не забував. Дав слово, що привезе отаву – неодмінно під саму стодолу доставить. Рідко коли брав гроші, казав: краще нагодуйте коників, а мені – копійки на куриво. Його шанувало усе село, а також плав‘яни та лопушани.
Згодом народився у них син Василь (1947 р.), у майбутньому і леґінь-красень, і один із найкращих столярів-червонодеревників Свалявщини (саме він після весілля з чарівною ровесницею Надією із Лопушанки купив хату від єврейського подружжя Абоша та Шийви у центрі Дусина). Після того, як розпався тутешній лісокомбінат, де він по завершенні служби в армії працював та меблі в цеху складав, гроші змушений був заробляти у Чехії. Одинадцять років тому цей чоловік, якого спершу почали боліти ноги, раптово помер, і ховали його на саме Різдво – снігової на холодної днини (на фото: дружина, дві доньки та зять на його могилі позаторік). Зі своєю жінкою Надією вони народилися одного дня та місяця, щоправда, у різні роки. Та, попри все, іменини святкували разом. – Бо так менший кільчик, – жартувала остання

2.
Ошатне сільське обійстя Василя Бурчика (так його йменували односельчани), де нині ґаздує його дружина-удовиця, знають як у цьому, так і в довколишніх селах. Дві доньки-красуні Руслана та Аліна з чоловіками вже також мають дорослих дітей. Приміром, син старшої Михайло по завершенні столичної Академії МВС працює слідчим у свалявській поліції, Євгенія вчиться на географічному факультеті в УжНУ та нині практикується в міській ЗОШ № 8 обласного центру. Натомість у меншої Аліни син Радомир буде лікарем, бо подався здобувати медичний фах аж у Вінницю, у Національний університет імені світила у "білому халаті" Пирогова, а менший син Роман іще школяр.
Що іще сказати про тітку? Одне знаю достеменно: до кінця життя була привітною та життєрадісною. А замолоду – красива та гарна, дорідна жінка, старанна трудівниця. Як і її матуся (моя бабуся) – Марія Іванівна. Слід сказати, що по війні усі сільські леґіні прагли тітчиної руки, але щастя випало одному – Михайлові з роду Бурчів. Ясну та мудру усмішку, тітчину доброту тямлю дотепер, вона ніколи та ні з ким не сварилася. Довгими зимовими вечорами у їхній хаті ткали рушники та килимки (покрівці), такі радісні дійства-миті мені пам‘ятаються і дотепер. Але перед тим у хаті на "всю котушку" працювала сновальня, на якій намотували нитки. А потім розкладали дерев‘яний ткацький верстат, якому жіночі руки не давали спочину аж до самої ранньої весни.
3.
Крім найстаршого сина Василя, з чоловіком мали також доньку Ганну та молодшого Михайла, який довгий час працював у ще тодішній міліції (він також помер у досить молодому віці, не маючи навіть "шістдесятки"). Усі вони – це мої двоюрідні брати та сестра. На тітчиному обійсті живе (щоправда, у новій хаті) невістка Надія, яка мені доводиться ще й кумою. Весела, життєрадісна та енергійна жінка. Не зважаючи на обставини, вона ніколи не занепадає духом. Жартівлива, дотепна, здатна до гострих, влучних, навіть гротескних і оригінальних висловів.
Між іншим, прислів‘їв, приказок, усіляких байок знає тьму-тьмущу, її цікаво слухати, бо пам‘ять має бездоганну. На людей і на дати, вона до дрібниць тямить сільські історії, бувальщини, навіть ті, що припорошені давністю. Одним словом, має природні здібності до жартів і бувальщин. Якщо над кимось і посміється, то щиро та без єхидства. У смішливих очах – багато ласки. Біля неї живе навдивовижу красива донька Славка. І так хотілося б, аби мамчину манеру спілкуватися з людьми жартами перейняла ця сільська красуня. Повідала: де в компанії мама, там усі від сміху регочуть і аж падають на землю.
Нещодавня з нею наша зустріч воскресила чимало цікавого із забутого життя славних родичів і знайомих, предків насамперед. Я, наприклад, розказав, що в молодості красуню тітку Марію (її свекруху) дуже шанував професор із Дусина Петро Русин (батько свалявчанина Бориса Русина), який на той світ пішов у досить поважному віці у 2009 р. Мешкав у Рівному та викладав у одному з вишів. Багатьом краянам сприяв стати у студентський стрій вишів цього міста. Хоча свій трудовий шлях розпочинав у Рахові, де працював навіть у тамтешній районці. Ми листувалися, і коли старший за мене земляк довідався, що Марія Федорівна Бурч – це моя тітка, був вельми щасливий. Згадав, як свого часу у них гостював, як куштував сливовицю, про старезний під узгірком на Вишньому путі яблуневий сад, інші подробиці тогочасся тощо.
 
4.
У віці за тіткою йшов мій тато, Юрій Папіш, 1930 р. н., а із сестер – Ганна (вона у першому ряду крайня справа). Ставши на весільний рушничок із Андрієм Біласом, вона у мирі та дружбі з ним прожила понад півстоліття. Я любив обох тіток, вони запам’яталися мені своєю зичливістю, ласкою, душевною теплотою. І Бурчі, і Біласи недалеко від нашої хати мали косовища, куди обидві (з синами та доньками) поспішали у липнево-серпневі часи зеленожнив‘я. У такі місяці вони, як вся сільська челядь, завжди несли вила, граблі, ноші, серпи, трьохлітрову банку, щоби з криниці набрати студеної водиці тощо. На душі гірко та сумно, бо ті джерела, як уже мені розказали, давно повисихали. Наповнюються хіба-що у рідкісну пору дощів, але ненадовго.
Додому поверталися із заходом сонця – літні дні довгі-предовгі, тож у сутінках їх можна було впізнати хіба-що по голосу. Біля брата (тобто коло нас) завжди зупинялися, і аби "сінокісні" знаряддя не нести додому – залишали коси, вила, граблі, ноші, мантачки, інший реманент під стріхою стайні. Надійно, безпечно та зручно. А зранку, йдучи до сіна, брали усе з собою. Побесідують з мамою чи татом і чимчикують вулицею вгору або вниз. У такі миті новинами нашвидкуруч обмінялися, як, мовляв, іде кісьба, які трави, чи достигли, чи росяно ниньки зрана, та як худоба, а ще порозпитували, як живуть дідусь із бабусею, інші родичі, чи, бува, не хворіють тощо.
До речі, тітка Ганна з чоловіком Андрієм виховали чотирьох дітей: сину Степану нещодавно «стукнуло» шістдесят, покійний Юрій, який за фахом фельдшер, був із 1960 р., Андрій і взагалі молодший за всіх – нині він мешкає на Прикарпатті та у статусі кандидата філологічних наук викладає французьку мову в Національному педагогічному університеті ім. В. Стефаника в м. Івано-Франківськ. А найстарша 64-річна Ганна живе із чоловіком Павлом у Дусині – у так званому Тоцильному. Усі, крім майбутнього професора (дай Бог, аби так нарешті сталося) Андрія, мають по двоє дітей, а Степан із дружиною Надією і взагалі виховали безстрашного офіцера-патріота, якого Степанком у на початку вісімдесятих минулого століття (він тоді на світ з‘явився) назвали. На сьогодні майор ЗСУ, який днями відзначатиме 35-річчя, – працівник Воловецького райвійськкомату, а бойовий вишкіл пройшов у зоні антитерористичної операції на Донбасі у перший рік східної війни.
5.
Посередині двох найстарших тіток – Меланія, 1943 р. Вияснилося, що вона була найбагатодітнішою матір‘ю – із чоловіком Василем Куштаном вони виховували чотирьох дітей. Але так трапилося, що чоловік-лісоруб на початку 70-х пішов із життя з власної волі й виховання жмені малят (Люба, 1960 р. н., Марія, Василь, Іван, якого тоді ще гойдали у колисці) лягло не плечі низенької, тендітної, але працьовитої тітки. Вона десятиліттями доїла колгоспні корови, що влітку було зручно, бо тваринницький табір розміщався за 200-300 метрів від її крайньої на вулиці Зоряній хати. Але восени, взимку чи весною доводилося чимчикувати аж на центральну ферму – що між Дусином і Плав‘єм. Тільки час на ходьбу відбирав як мінімум півгодини. Ось як важко своїми руками заробляла "на хліб" для четвірні моя тітка-удовиця з чудовим ім‘ям Меланія.
Згодом вона поєднала свою долю лопушанським Дмитром Фізером, який також, як і вона, залишився молодим удівцем. У спільному шлюбі в них народилася донька Наталка, яка тепер мешкає в одному з сіл Іршавщини. Нещодавно зустрів свою двоюрідну сестру Марію, яку не бачив давненько. Але одне одного умить упізнали та розказали, як життя у кожного склалося. І я, і вона – вже дідусь і бабуся. Цікаво, що її чоловік Юрко Фізер – мій перевесник. А підвозив нас наймолодший її брат Іван, той, який навіть свого батька не тямить, адже у рік смерті йому ще співали колискові. Живуть усі мої родичі на Лопушанці. Згадали про Василя, який працює за кордоном, а ось за найстаршою Любою запалили хіба-що свічку та спом’янули хвилиною мовчання. Немає вже її на білому світі...
6.
Ось і розказав я про жіночий ряд унизу. Три тітки. Три долі. Три схожі лиця. Три майже однорідні характери. Я лишень штрихами про цих близьких мені осіб із Дусина оповів. А якби в деталях розписати, скільки вони за своє життя набідувалися (бо такими були їхні дитячі та післявоєнні роки), як минала їхня молодість і вже шістдесяті-сімдесяті та, звісно, заможніші вісімдесяті. Ця епоха хоча й була вже дещо легшою, але для жінки-матері, жінки-трудівниці ніколи не існувало необтяжливого життя. Бо всі вони народжували, виховували своїх дітей, відтак онуків і навіть правнуків у свій широкий проводжали. Цікаво те, що тіток майже не бачив сердитими, розгніваними, злими, нещирими, дволикими, лукавими чи хитрими. Їхні обличчя завше випромінювали радість і добро. Зрештою, цими рисами заряджали всіх, хто з ними знався та спілкувався. У принципі, такий був (і залишається) увесь рід Папішів – чесним, щедрим і добропорядним. Із цього приводу пригадав, як їздив до Львова в університет на навчання, то тітки, бувало, додому приносили яблук, грушок, слив, аби взяв із собою у дорогу. Вони пишалися, що син рідного брата здобуває журналістську освіту у Франковому виші. Як було не скоритися такій людській щирості та простосердю.
7.
А тепер кілька думок про другий ряд, в якому першою справа – Софія Таркович, наймолодша в цій чималенькій родині. Народилася вона у сорок шостому – першому повоєнному році. Про голод 47-го не пам‘ятає – хіба-що з книжок чи розповідей старших про нього знає. Року, що минає, святкувала сімдесят – мав нагоду про телефону тітку привітати. Але шкодую, що цього святкового дня не з‘явився з чічками на порозі ювілярки, бо не просто люблю, а обожнюю та міцно-міцно цілую цю чудову татову сестру. Коли він хворів, то не один раз ішла-поспішала через усеньке немале село, аби відвідати мого молодого, але недужого на той час батька (на жаль, доконав його триклятий інсульт). Тож і я, буваючи в Дусині, завжди знаходжу вільну хвильку, аби нанести їй візит. Благо – розуміємося з півслова, навіть поглядами. Класного має чоловіка Михайла – цьогоріч вісімдесятку до свого активу дід уже записав. Коли зустрічаємося – рапортує: кинув палити, а ти? Кажу: "Я також".
У їхній родині половина чоловіків – мої тезки. Крім діда-чоловіка, старший син також Михайло, нині працює за кордоном, хоча у старі добрі часи знався у торгівлі. Має доньку Еріку, яка у Сваляві з бізнесменом створила свою родину, та сина, і теж Михайла, який несе службу у Свалявській поліції. З чарівною дружиною Мирославкою із нетерпінням дожидаються січня, коли до їхньої оселі лелека принесе дитинку-первістка. Другий син тітки, Іван, також за кордоном, а його дружина Мар‘яна, як і донька Ангеліна – педагоги Дусинської ЗОШ: перша займає посаду заступника директора, а друга – вчителька молоденька. Чарівна та сучасна, кілька років тому завоювала один із призів усезакарпатської першості краси в Ужгороді.
Ще один цікавий епізод із життєпису тітки: у рік, коли бабуся її народила, у старшої доньки Марії якраз було весілля (отже, остання також у сімнадцять літ стала на рушничок щастя).
8.
Не можу не сказати й про таке, що тітка Софія (пораз кличемо її Гафією) все своє життя віддала торгівлі – за прилавком мало собі ніг не вистояла. Але не спилася, не пропала, як воно стандартно у таких випадках із жінками трапляється. Бо честь, силу волі та гідність завше мала. А ще – міцний характер і здорову завзятість. Хоча працювала у магазинах як рідного Дусина, так і в Росошах, Плав‘ї та навіть ходила у симпатичному фартушку офіціантки у кафе Сваляви. Нинішній голова райспоживспілки Йосип Іванчов і дотепер згадує, як моторно працювала моя тітка. Зараз якби міг, то написав би лозунг біля її сільських воріт: "Золота моя тітко, ви у світі – найкраща!" Але не вийде – не маю змоги. Тож проголошую його публічно на сторінках свалявської районної газети. А скільки ще епітетів і метафор заслуговує ця моя чудова родичка – не злічити! Ось таким є словесний портрет рідної батькової сестри.
Друга у цьому ж ряду – стрийна Марія, дружина батькового брата Михайла (1939 р.н.), який привів її до дідової хати наприкінці 60-х. Гарна, висока, струнка, працьовита, вона до заміжжя мешкала у центральній частині села. Міркую, для неї незвично було "переселятися" на дусинську околицю. Ось так дідусева з бабусею невістка стала нашою найпершою сусідкою. Хоча я був ще малим, але пам‘ятаю їхнє зі стрийом весілля, народження двох доньок – Оксани та Наталочки. Обидві двоюрідні сестри виростали на моїх очах, нині з ними хоча й рідко, але залюбки контактую. У Оксани – троє дітей, вона з чоловіком Віктором, уродженцем Виноградівщини і колишнім головним агроном місцевого колгоспу, успішно займається бізнесом. А ось Наталка зі своїм Михайлом мають двох доньок (і навіть уже одного онука). Старша Леся вивчилася на медичну сестру у Берегові, а сімнадцятирічна Наталочка здобуває хоча рідкісний, але гарний фах хореографа у одному з коледжів Калуша на Івано-Франківщині.
...На жаль, обоє вже покійні: стрий помер у 2003 р., а стрийна – чотири роки тому. Ще про один цікавий збіг обставин: і вона, і її молодша сестра Ольга за чоловіками Папіші, хоча у дівоцтві мали прізвище Метенько.
9.
Третя на світлині – моя мама, 1940 р. н., теж невістка діда та баби. З батьком поженилися у 1956 р., коли у нього позаду були армія на Далекому Сході, у Білорусії, втеча з шахт із Донбасу, вівчарство у полонинах тощо. У матері (вона його покохала зовсім молодим дівчам), коли прийшла у прийми до Папішів, за плечима була тільки семирічка. Дуже хотіла вчитися далі – гарно співала та готувалася стати артисткою. Та де там. Вдома сказали: знайшовся гарний наречений – виходь заміж. А познайомилися на вечорницях – тато виявився старший за маму на цілих 10 років. Їй – 16, йому – 26! Посвальбувавши, трохи пожили-повисіли на шиї в діда з бабою в Новоселиці. Про цей етап їхнього життя можна писати цілий роман, бо з розповіді матері знаю про нього найповніше.
Щоби не заважати великій родині, почали поодаль хату будувати, на якій дах закрили у рік мого народження – тисяча дев‘ятсот п‘ятдесят дев‘ятого. Усе робили своїми силами. Батько усе чинив сам: і фундамент копав, і каменем його закладав, і стіни з саману мурував, і шинґли обіручним ножем тесав, і до решти робіт свої силу, знання, хист і талант долучав. Але, як кажуть, це вже тема іншої розмови. Бо коли народився брат Іван (1964 р.), хата вже була навіть "замебльована" – деяка атрибутика збереглася в домі півстолітньої забудови донині. Звісно, мама пишалася, що стала невісткою в цій поважній сім‘ї, з бабусею Марією Іванівною (1909 р.н.) та дідусем Федіром Михайловичем (1910 р.н.) жили душу в душу – без нерозумінь і сварок, лайок і чвар, чіпко трималися одні одних. Мама каже, що багато позитивного перейняла від старших у цій родині.
10.
Так само, як і стрийна Антоніна – крайня справа. Для Дусина таке ім‘я на ті часи було незвичне, бо привіз її у це передгірське село Свалявщини стрий Іван (1935 р. н.) із тодішнього Дніпропетровська. Саме в місті на Дніпрі познайомилися Антоніна Белова з-під Курська та Іван Папіш із Закарпаття. А поєднало їх навчання у Краматорську, опісля вони протягом недовгого часу жили в Дусині, але потім виїхали та влаштувалися на роботу на "Південмаш", від якого отримали квартиру. Тьотя Тоня (так її кликали всі родичі) спочатку про завод мало розповідала, а коли прийшла українська незалежність і місто стало відкритим, навіть зізналася: у молодості працювала у КБ із майбутнім Президентом України Л. Кучмою. Зналися, упізнавалися, віталися. А закарпатські звичаї, говірку так уподобала, що із багатьма розмовляла не російською, а свалявським діалектом.
До речі, народилася 1 січня 1937 р. і померла 1 січня, але вже 2014 р. – рівно через 77 літ. Дивно, що задовго до цього вона навіть заповіт склала, в якому передрекла точну дату своєї смерті. Якось, уже будучи хворою, і мені по телефону повідала: бачила на картах день своє кончини – 1.01.2014 р. Спочатку не вірилося, а потім усі перебували в шоці – донька Галина, яка свого часу вчилася у Свалявському політехнічному техніку, в тому числі. Дядько (стрий) Іван, який свого часу єдиний із Дусина здобував освіту у Свалявській горожанці з І. Цаньком, М. Канчієм, Е. Чубірком та іншими знаними свалявчанами, помер у 2004 р. А донька їхнього сина Віталія чарівна Юлька – студентка факультету журналістики ДНУ ім. Олеся Гончара. Отже, моя племінниця – ще й посестра по ремеслу.
***
Ось така вона, доля жіночої гвардії мого діда з бабою, яких не стало відповідно у 1975 та 1982 р.р. Кажуть, що жінка, яка народжує багато дітей, і живе довше. А тут цей природний фактор, на жаль, не спрацював: бабуся хоча дала життя трьом синам і чотирьом донькам, але померла задовго до сімдесятиріччя.
Михайло ПАПІШ скачать dle 11.3
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Інформація
Відвідувачі, які знаходяться у групі Гости, не можуть залишати коментарі до цієї публікації.
Погода
Погода у Береговому

вологість:

тиск:

вітер:


Жінка розповіла, що нещодавно син хворів, вони проходили лікування в Рахівській районній лікарні, але врешті їх звідти виписали. Та вже вдома малюку стало зле, піднялася температура. Мати намагалася викликати швидку, але через поганий зв'язок їй не вдалося. В рідному селі хлопчику допомогти було нікому. Тож жінка, аби не гаяти часу, сіла до автобуса й повезла сина в лікарню. За попередньою інформацією, малюк помер через пневмонію, втім остаточні висновки будуть після експертизи.

Вчора вранці у місті Чоп на лінію «102» надійшло повідомлення – місцевий житель повідомив, що прямо посеред вулиці виявив чоловіка, який не подавав жодних ознак життя. На місце події негайно було спрямовано спільний наряд роти поліції охорони Закарпаття та Ужгородського районного відділу поліції. На місці події правоохоронці виявили напівоголене тіло чоловіка, – повідомляє Управління поліції охорони в Закарпатській області. На жаль, заявник не помилився – чоловік був мертвим. "Невідомий у джинсах сірого кольору та шкарпетках, без взуття, а на шиї – біла ганчірка з плямами бурого кольору. Ноги зв’язані також білою ганчіркою. А поруч помітні сліди волочіння з бурими плямами, вочевидь крові, які тяглися аж до однієї із квартир будинку, під яким і виявили чоловіка", – розповів поліцейський охорони Ростислав Барташевич. Не гаючи часу, поліцейські вирушили до квартири, до якої вів слід. У приміщенні правоохоронці виявили суцільний безлад, кілька пляшок з-під спиртного, а згодом ще й


«    Березень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031