Розміщення реклами тут - +380 (98) 607 99 77

У Берегові відбувся прем’єрний показ фільму із закарпатськими акторами “Байстрюк Сатани” / ФОТО

В атріумі Закарпатського угорського інституту відбувся прем’єрний показ фільму “Байстрюк Сатани”, знятого за однойменним романом відомого угорського письменника Золтана Мігая Нодя.

Кінострічка приваблює ще й тим, що у ній знімались переважно артисти обласного угорського драматичного театру, що діє в Берегові.
Головну роль блискуче зіграла уродженка Мужієва Вікторія Торпої. Не менш майстерно виступили Жолт Трілл, Неллі Сюч, що народилася у Вилоці, Аттіла Кріштан, Йожеф Ш.Ковач, Фружіна Прегітзер, Анна Дьєрді, Емілія Мельничук, інші.
Режисер фільму – Дежев Жігмонд.
Знімали картину в Ніредьгазі. Основні її події розгортаються у невеличкому закарпатському селі у грудні 1944 року та в наступні місяці. Радянські війська загнали тоді ніби-то на триденні “маленькі роботи” десятки тисяч чоловіків угорської національності. Більшість з них ніколи не повернулись на батьківщину. До  числа “завербованих”  потрапили й батько та брат Естери Товт (головна героїня роману. Ред.), її наречений Пішта, інші односельці. Група жінок зібралася віднести у табір, де тримали чоловіків, продукти. Серед них була й Естер. П’яні солдати з охорони зґвалтували її. У селі неоднозначно сприйняли подію: більшість засуджували, в тому числі побив і батько, якого відпустили з робіт. Дівчина хотіла накласти на себе руки і скочила в колодязь. Та її врятували…
Естер народжує хлопчика. Далі демонструються численні поневіряння молодої жінки, її розлучення з коханим нареченим, смерть старшого брата в концтаборі та молодшого на лісоповалі, її порив зарубати дитину тощо.
Вщерть заповнена аудиторія атріуму ЗУІ стоячи аплодували артистам за достовірно відтворені події тих трагічних днів.
“Свідомо під час кастингу зупинив свій вибір на артистах із Закарпаття,- розповідав зі сцени під час розмови з ним та головними героїнями фільму Вікторією Торпої і Неллі Сюч відомого поета краю Ласло Варі Фабіана режисер стрічки Дежев Жігмонд.- Адже гени – це велика справа. Більшість сімей Закарпаття, як кажуть, на власній долі  пережили трагедію 1944-46 років, у них у крові залишились викликані нею почуття.”
Голова КМКС, народний депутат України Ласло Брензович, який на початку дійства вітав усіх присутніх, вручив артистам та групі зайнятих у фільмі працівників, у тому числі режисеру, пам’ятні закарпатські сувеніри та квіти.
 На демонстрації стрічки було присутньо багато поважних гостей, зокрема уповноважений угорського уряду, який координує співпрацю сусідньої країни із Закарпаттям, доктор Іштван Грежа, депутат угорського парламенту Аттіла Петнегазі, заступник голови ради Саболч-Сатмар-Березької області Ендре Борогі, в.о. головного Консула Угорщини в Берегові Мігай Беке, провідний консул з Ужгорода Ласло Куті, представники духовенства та інтелігенції краю, відповідальні працівники ОДА Ілона Молнар та Аттіла Штерн.
“Ми вкрапили у сценарій багато суто закарпатських епізодів, які відсутні в романі,- поділився з Голосом Карпат після показу Дежев Жігмонд.- Адже художній твір – це одне, а кінофільму притаманна своя специфіка. Дуже допомогли в цьому артисти із вашого краю. Так, Неллі Сюч підказала, як здійснюється церемонія похорону тощо.”
Нинішній голова Берегівської районної ради Йосип Шін згадав, як на різних обласних конкурсах з декламування його команду з Гута (Шін свого часу був там головою села. Ред.) завжди випереджала юна Вікторія Торпої з Мужієва, адже її наставницею була керівник знаного місцевого драмгуртка, мама відомого нині режисера, художнього керівника Будапештського Національного театру Аттіли Віднянського.
“Глибоко вражений побаченим,-  розповів Голосу Карпат провідний консул Угорщини з Ужгорода Ласло Куті.- Тепер краще почав розуміти почуття закарпатців, імена батьків яких викарбувані на обелісках жертвам сталінських репресій.”
Дійство завершилось невимушеною бесідою з авторами фільму, артистами, глядачами.
ІНШІ НОВИНИ

Коментарі

Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Погода
Погода у Береговому

вологість:

тиск:

вітер: